Bahasa | English
New Student Registration
Main Page
trans
UNIKOM WON IN THE NATIONAL STUDENT LEAGUE 2017
UNIKOM Badminton team won again at the Championship of Badminton Student League in 2017 at the Regional level of West Java and at the National level held from May 2 to 7, 2017 (West Java Regional Level) and from May 16 to 23, 2017 (National Level) Which took place in GOR Tri Lomba Juang Bandung. UNIKOM Badminton Team won 1 Gold Medal and 3 Silver Medals and 1 Bronze medal at West Java Regional level after dominating in Double Mixed number by creating Final of UNIKOM fellow (All UNIKOM Final) which donated 1 Gold Medal on behalf of Couple team namely Aldi Effendi / Dina Rahayu And 1 Silver Medal in this number on behalf of Beno Drajat / Dianita Saraswati. Then 2 silver donations were generated by Men's team group and women’s team group where they each donated 1 Silver medal and Men's Singles contribute 1 Bronze medal on behalf of Topas Wismoyo.

The strength of UNIKOM Badminton team continues at the National Level by winning 1 Gold Medal and 2 Silver Medals, where UNIKOM show again they dominance in mixed doubles by re-creating the final of UNIKOM fellow (All UNIKOM Final) who donated 1 Gold Medal on behalf of Beno Drajat / Dianita Saraswati and 1 Silver Medal on behalf of Aldi Effendi / Dina Rahayu and 1 Other Silver Medal donated by Women’s team group.

Overall Badminton Student League in 2017 followed by 72 Universities in and teams that have qualified for the National Student League this year as many as 24 universities from all over Indonesia where they are is the winner in their regions.

With the acquisition of 1 Gold Medal and 2 Silver Medals at the National Level has placed UNIKOM as the 2nd General Winner of 24 Universities in Indonesia that pass to National level

Structure of UNIKOM Badminton Team In National Student League  2017 is:

Manager : Andrias Darmayadi, Ph.D
Head Coach : Ariyanto Wibisono, SE
Official : Ivandi Danang Pradita, SE
    K.D Hamdhani, S.KOM
    Gerenli Tradikda
    Afif Raditya
     

 

Men’s Team Women’s Team
Tomi Alfazar Dina Rahayu
Riki Erianto Mita Sani Pratiwi
Randhy Reynaldi Novi Indriani
Topas Wismoyo Merissa Findiani
Zulfikar Aziz Hidayat Dianita Saraswati
M. Hadiyat Mustaqien Kurnia Hadiyanti Annisa
Ripki Syahmi Firas Hasna
Beno Drajat Zahra Mahria MP
Aldi Effendi Rhidatia
Fauzi Dewi Mirawati